Završena sadnja katalpi uz obalu Vrbanje


KOTOR VAROŠ, 7. MARTA – Radnici preduzeća „Dekol“ posadili su na gradskom kupalištu „Bjeline“ i duž šetališta uz obalu Vrbanje 51 sadnicu katalpe, ukrasnog drveta koje može da živi do 100 godina i poraste od 5 do 15 metara.

Iz opštinskog budžeta je za ovu namjenu izdvojeno 3.000 KM, a sadnice katalpe se prostiru na dužini od 400 metara.

Sadnjom ovog drveća zaokružiće se potpuni ambijent ovoga prostora na zadovoljstvo svih građana Kotor Varoša. Naravno, ovom prilikom upućujemo apel građanima da čuvamo prirodu i sve ono što naš grad čini još ljepšim“, istakao je načelnik opštine Kotor Varoš Zdenko Sakan.

DSCN8916

Gusta krošnja, široko dekorativno lišće, grozdasti cvetovi i izduženi „mahunasti plodovi“ glavne su karakteristike katalpe.

Listovi srcolikog oblika su dugi 15-30 cm, a u jesen poprimaju sjajnu žutu boju. Cvjetovi su krupni i bijeli, podsećaju na orhideje, a pojavljuju se u julu.

IMG-995bb3c6ca1a3f390276e8904946eb05-V

Plodovi su u obliku visećih čaura, koje sazrijevaju u jesen i ostaju na granama tokom zime.


Hit Counter provided by technology news