Služen parastos za Srbe ubijene na Meokrnju


KOTOR VAROŠ, 12. SEPTEMBRA – Na platou Meokrnje na Vlašiću danas je drugi put služen parastos za 21 Srbina kojeg su u odbrambeno-otadžbinskom ratu ubili pripadnici muslimanskih snaga.

Tada je, braneći granicu kotorvaroške opštine, ranjeno 18 boraca 22. pješadijske brigade, dok su tri zarobljena.

Iako je ta tačka izgubljena, dalja ofanziva neprijatelja prema Kotor Varošu je zaustavljena i konsolidovana je linija odbrane, koja se sačuvala do završetka rata.

IMG-1c1a5417f5bc96d321a2bd9ac0a5eed2-V

Parastos za ubijene srpske borce služio je protojerej Stanoja Zeljković, a vijence na spomen-obilježje položili su zamjenik načelnika opštine Kotor Varoš Mladen Trivunović i predsjednik opštinske Boračke organizacije Miladin Savanović.

Savanović je istakao da je ovo drugi dolazak nakon 28 godina na Meokrnju – mjesto velikog stradanja srpskih boraca, te da će se u budućnosti svake godine okupljati na ovom mjestu na današnji dan.

Junaštvo srpskih boraca koji su branili Meokrnje nikada neće biti zaboravljeno, nastojaćemo da zajedničkim snagama sa rukovodstvom opštine Kotor Varoš podignemo spomen-obilježje i postavimo zastavu Republike Srpske na ovo mjestu stradanja“, rekao je Savanović.

IMG-3fdc7dc03fd1997b31fc08c6bb9184ef-V

Život za odbranu Republike Srpske su položili Zoran /21/ i Jovan Đekanović /37/, Milenko /43/ i Ljubomir Stojanović /29/, Stamenko /34/ i Dragan Smiljić /33/, Zoran Cicmanović /30/, Ljuboja Gavrić /36/, Mladenko Gelić /25/, Slobodan Jurić /26/, Branislav Kragić /25/, Željko Marković /20/, Marinko Pejić /22/, Aleksa Tepić /41/, Blagoja Joldžić /38/, Neđo Đuranović /33/, Novo Čupić /36/, Stamenko Babić /36/, Velibor Katana /20/, Tomo Kerezović /35/ i Dragomir Sakan /35/.

Parastosu su prisustvovali i uži članovi porodica poginulih boraca kao i bivši borci, koji su učestvovali u borbama za Meokrnju 1992. i 1994. godine.

IMG-54d635bd3dbd8e6ac015f815dd69deff-V

Održavanje parastosa je pokušalo da spriječi tridesetak pripadnika bošnjačke nacionalnosti, koji su na plato Vlašića došli sa ratnim zastavama tzv. armije BiH.

Do većih incideneta nije došlo zbog pribranosti učesnika današnjeg okupljanja koji nisu nasjedali na provokacije.


Hit Counter provided by technology news