Лидери у планирању и управљању развојем

У оквиру УНДП-овог Пројекта Интегрисаног локалног развоја (ИЛДП) у Сарајеву је одржана конференција о стратешком планирању и имплементацији развојних стратегија у 40 општина и градова широм БиХ, с циљем размјене искустава и добрих пракси, али и изазова са којима се локалне заједнице суочавају у реализацији развојних приоритета.
Конференција је омогућила размјену искустава 18 општина и градова које су током прошле године израдиле локалне развојне стратегије, у складу са опште-прихваћеном Методологијом за интегрисано планирање локалног развоја (МиПРО) те је истовремено пружила прилику да се 22 општине осврну на досадашња остварења у системској имплементацији локалних стратегија.
Током конференције, посебна излагања су имали начелница Мркоњић Града, гђа Дивна Аничић, о искуствима општине у процесу стратешког планирања који је резултирао развојном стратегијом општине Мркоњић Град, начелник општине Котор Варош госп. Далибор Вучановић, о повољном привредном амбијенту у овој локалној заједници, те начелник општине Орашје, госп. Ђуро Топић, који је говорио о изазовима и успјесима у имплементацији локалне развојне стратегије општине Орашје.

У контексту имплементације локалних развојних стратегија, истакнута је важност финансијске реалности стратегија, намицања средстава из екстерних извора финансирања за стратешке приоритете путем развијања капацитета за писање пројеката, као и важност системског управљања стратегијама и развојем путем посебно успостављених јединица за управљање развојем у општинским/градским администрацијама. С обзиром да општине дијеле сличне проблеме које пуно ефикасније могу рјешавати заједно, наглашена је и нужност међуопштинске сарадње и све њене користи.
Регула Баблер, савјетница за локалну управу, миграције и развој Швицарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ) упутила је честитке првој генерацији 22 представника јединица локалних самоуправа за успјешно кориштење свеобухватног модела управе како би стратешки приоритети постали конкретне акције и нагласила да је потребан и ангажман виших нивоа власти, што подразумијева више заговарања и лобирања за локалне институције како би оствариле нужне политичке и финансијске развојне подстицаје.
ИЛДП је заједничка иницијатива УНДП-а и СДЦ-а и проводи се у партнерству са Министарством за људска права и избјеглице БиХ, Министарством правде ФБиХ, Министарством управе и локалне самоуправе РС, Унско-санским и Западнохерцеговачким Кантоном, Савезом опћина и градова ФБиХ, Савезом општина и градова РС и 40 општина и градова широм БиХ.