Održano „Veče humora i satire“
KOTOR VAROŠ, 19. APRILA – U okviru programa obilježavanja 24. aprila – Dana opštine Kotor Varoš večeras je u Narodnoj biblioteci organizovano „Veče humora i satire“, na kome su učestvovali aforističari Zoran Simić- Zoks iz Foče i Miladin Berić iz Banjaluke.
„Sve srećne porodice liče jedna na drugu. Ostale žive na Balkanu“, za ovaj aforizam Zoran Simić je u konkurenciji preko 600 aforizama nedavno nagrađen diplomom „Belo pero“ na 23. književnom konkursu „Banatsko pero“, koji raspisuje biblioteka „Branko Radičević“ iz Žitišta kod Zrenjanina.
„Naš humor je nepresušno blago, a inspiraciju je lako pronaći u svakodnevnim životnim okolnostima. Pročitajte ujutro po jedan aforizam, znatno je djelotvorniji od aspirina“, rekao je Simić.

Naglašava da nikada nije bilo plodotvornije vrijeme za aforizam, kratku, satiričnu, duhovitu formu. Do sada je objavio sedam knjiga i očekuje do kraja godine još jedno izdanje.
„Cilj pisanja aforizama da se ljudi navedu na razmišljanje, ali i da uče kako da kritički misle“, poručio je Simić.

Miladin Berić kaže da je aforizam roman u malom, jer ima svoju strukturu, koja je mala ali čvrsta.
„Dobar aforizam, aforizam koji ima dušu, paradoks, žaoku i koji ostaje da traje je veoma teško napisati jer samo jedna riječ može da od dobrog napravi loš aforizam i obrnuto. Teško je izbjeći zamku pa ne biti aktuelan i u aforizmu“, ističe Berić.

Aforističari su se zahvalili domaćinima na gostoprimstvu i dodali da se u Kotor Varošu osjećaju kao kod kuće.
