Opoziv načelnika Kotor Varoša nije bio po zakonu


SARAJEVO, 10. MARTA – Centralna izborna komisija /CIK/ BiH danas je u Sarajevu donijela odluku da postupak opoziva načelnika opštine Kotor Varoš Dalibora Vučanovića iz SNSD-a nije sproveden u skladu sa zakonom.
Ovakvu odluku CIK je donio nakon što je Apelaciono odjeljenje Suda BiH, na žalbu Vučanovića, poništio prethodnu odluku Komisije, koja je prvobitno utvrdila da je opoziv načelnika opštine Kotor Varoš proveden u skladu sa zakonom.
Prema riječima predsjednika CIK-a Stjepana Mikića, Sud je u rješenju naveo da Komisija nije dovoljno pažnje obratila na glasače koji glasaju putem pošte, a čiji su glasovi mogli da utiču na ishod referenduma o opozivu načelnika.
Činjenica je da je komisija za provođenje opoziva načelnika Kotor Varoša dostavila pošti 28. novembra 1 070 koverata sa glasačkim materijalom od čega su neki otpremljeni istog dana, a veći dio tek 1. i 2. decembra, odnosno poslije referenduma održanog 30. novembra“, rekao je Mikić.
Ocjenivši da se neko namjerno poigravao sa glasačkim listićima za glasanje putem pošte Mikić je konstatovao da je Komisija za provođenje postupka opoziva ranije trebalo da uputi glasački materijal.
Za člana CIK-a Suada Arnautovića najspornije je što je žalba zasnovana na kašnjenju dostavljanja glasačkog materijala glasačima koji glasaju putem pošte, za šta je odgovorna Komisija za provođenje postupka opoziva, odnosno članovi opštinske administracije kojima je šef načelnik opštine.
Međutim, činjenica je da ljudi koji su trebali da se izjasne nisu imali priliku“, zaključio je Arnautović.
Na referendumu za opoziv Vučanovića, 30. novembra prošle godine, za njegov opoziv glasalo je 3 286 birača, protiv 2 975, dok je 67 listića bilo nevažećih.
Razlika između glasova za i protiv iznosi 491 glas, zbog čega je ocijenjeno da su glasovi putem pošte mogli da putiču na ishod glasanja.
Apelaciono odjeljenje Suda BiH poništilo je prethodnu odluku Centralne izborne komisije da je opoziv načelnika opštine Kotor Varoš Dalibora Vučanovića sproveden u skladu sa zakonom.
Vučanović je žalbu Apelacionom odjeljenju Suda BiH uputio nakon što CIK nije prihvatio izvještaj Republičke izborne komisije (RIK) koja je ocijenila da sprovođenje opoziva nije u potpunosti bilo u skladu sa zakonom i da su uočeni propusti mogli da utiču na rezultate referenduma .
Apelaciono vijeće Suda BiH utvrdilo je da je Vučanovićeva žalba osnovana i naložio CIK-u da preispita svoju odluku i utvrdi činjenično stanje.