Potpisan sporazum za realizaciju projekta izgradnje potpornog zida uz rijeku Vigoštu u povratničkoj sredini Orahova


KOTOR VAROŠ, 8. MAJA – U sali Vijeća naroda Republike Srpske u Banjaluci danas su ministar za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine dr. Sevlid Hurtić, predsjednik Komisije za izbjeglice i raseljena lica BiH Davor Čordaš i direktor Fonda za povratak BiH Srđan Šekara potpisali sporazume o saradnji sa jedinicama lokalne samouprave za realizaciju projekata obnove i izgradnje komunalne i socijalne infrastrukture na prostorima gdje žive raseljena lica i povratnici za 2025. godinu.

U okviru današnjeg potpisivanja sporazuma, sredstva za projekte obnove i izgradnje komunalne i socijalne infrastrukture dodijeljena su u iznosu od 1.545.000,00 KM.

Opštini Kotor Varoš su konkretno dodijeljena sredstva u iznosu od 41.078,70 KM za realizaciju projekta izgradnje potpornog zida uz rijeku Vigoštu u povratničkoj sredini Orahova.

Nakon potpisivanja sporazuma načelnik opštine Kotor Varoš Zdenko Sakan je istakao da rijeka Vigošta tokom perioda povećanih padavina predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti stanovništva i stabilnosti zemljišta, zbog čega je izgradnja potpornog zida prepoznata kao prioritetna mjera zaštite i prevencije.

Projekat će doprinijeti poboljšanju uslova života povratnika, zaštiti imovine i stvaranju sigurnijeg okruženja, čime se direktno podržavaju ciljevi Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH u oblasti održivog povratka i razvoja povratničkih zajednica“, naglasio je načelnik Sakan i dodao da je kontinuirana saradnja državnih institucija i jedinica lokalne samouprave ključna za uspješnu realizaciju projekata koji direktno utiču na kvalitet života građana.