Промовисана монографија „Православље у намјесништву градишком“
КОТОР ВАРОШ, 15. ДЕЦЕМБРА – Некадашњи парох дубички, а сада протојереј ставрофор у граду Градишка Гојко Слијепчевић, у Парохијском дому у Котор Варошу промовисао је своје ново књижевно издање под називом „Православље у намјесништву градишком“ .
У издању Завичајног музеја Градишка и тиражом од 2.000 примјерака, књига је угледала свјетло дана тачно шест година након што је објављена прва књига под називом „Кроз васкрсење светиња козарскодубичких“.
„Радујем се да сам у Котор Варошу гдје сам на позив архијерејског намјесника которварошког Миленка Нарића дошао у ову изузетну парохију, јер сматрам да смо једно у Господу и храбро, смјело смо наставили тако у Котор Варошу, гдје ревнујемо за дом Господњи, а плод тога рада, поред свих дјелатности које чинимо у цркви, јесте и ова књига“, рекао је отац Слијепчевић.
Он је рекао да је књига наставак првог издања које је настало у Козарској Дубици.
„То доживљавам као вољу Божију и нова књига говори о хиљадугодишњој историји како српског народа и вјере православне, тако и других народа на овим просторима. Поред историјских садржаја, у књизу је обрађена све и једна наша парохија у намјесништву Градишка, а има их укупно шесанест“, навео је отац Слијепчевић.
Рецензенти књиге су Славољуб Лукић, археолог Бојан Вујиновић и Дарио Дринић из Републичког секретаријата за вјере.
„Ријеч је о капиталном дјелу и сви они који буду у наредном периоду истраживали ове теме видјеће једну јаку организовану хришћанску заједницу. Моја улога кроз читаву књигу је била да се осврнем на један археолошки контекст који се може пратити од најстаријих грађевина базилика које се појављују након Миланског едикта 313 године на простору данашњег Лијевча поља. Постоји велики број таквих грађевина које свједоче да је народ у том периоду био организован око цркве и да су врло често епископи и намјесници били духовни и свјетовни владари“, нагласио је Лукић.
„Ово је својеврсно ходочашће по Поткозарју нашег проте Слијепчевића који је уложио велики труд,енегију и напор да обнови што нам је од предака остало и у Бусновима, Козарској Дубици, Градишци те да се упише у ниску оних великих прота који су ревновали за духовну и националну светињу“, поручио је Лукић.
Он је навео да је нешто најљепше што човјек може да остави иза себе књига и то је најзначајнија ствар човјечјег живота – оставити трагове за будућа покољења. Лукић је навео да се ради о вриједној и значајној књизи која је врло битна за будуће истраживаче.
Промоцији књиге приствовали су свештеници Српске православне цркве и бројни парохијани Српске православне црквене општине Котор Варош.