Представљени романи Ненада Милкића о догађајима из новије српске историје
КОТОР ВАРОШ, 1. АПРИЛА – Романи Ненада Милкића о догађајима из новије српске историје представљени су данас у Котор Варошу, међу којима је и роман “Кости” о страдању Срба у Сарајеву од 1992. до 1996. године.
Милкић је рекао да су “Кости” први роман четворокњижја “Погром”, а представио је и други роман “Колона”, који се бави страдањем крајишких Срба током Погрома “Олуја”.
Он је навео да су романи “Кошаре”, “Кости” и “Колона” о догађајима из деведесетих година прошлог вијека у Србији и Крајини у Републици Српској, те да су све приче засноване на живом језику, живој ријечи људи спремних да причају о тим страдањима.
“Припадам млађој генерацији писаца из Србије и сматрам да је обавеза не само сваког књижевника, него и сваког човека да памти. Чињеница је да није лако у Србији са овим темама, неке друге боље пролазе, али у томе јесте мисија и пут који треба да испратимо – ако један човек запамти и ако један човек настави ову причу – добро је“, истакао је Милкић.
Он је нагласио да су књиге засноване на стварним догађајима, да су сви аутентични, да су сви људи постојали, а ликови измишљени и покривају стварне приче управо да не би поново неке особе провлачили кроз трауматичне догађаје.
“Доста се ослањамо и на архиве, војна документа, цивилне дневнике што смо успјели пронаћи. Проблем је ако чекамо стотину година, па сад сви пишу о Првом свјетском рату, а нема живих свједока. Битно је да саберемо те људе и прикупимо материјал, да би остало будућим генерацијама како би знали шта се десило“, напоменуо је Милкић.
Он је напоменуо да је први пут у Котор Варошу, те да је због тога представио свих седам, до сада објављених, романа.
Милкић је аутор трилогије “Ми смо бранили Кошаре”, романа “Последња стража”, “Зов карауле” и “Бесмртни батаљон”, писаних по истинитим догађајима о којима су причали преживјели хероји, о јуначкој борби српских војника током агресије НАTО и терориста ОВК на караулу “Кошаре” на Косову и Метохији.
Његов први роман “Зовем се Дуња” обрађује тему абортуса, а роман “Димистија” писан је прстенастим начином писања у савременој књижевности и говори о животима седамнаест ликова, а када се тај прстен на крају књиге затвори, добије се одговор, зашто је свако од њих одабран да се нађе у дјелу.
Организатор данашње промоције била је которварошка Народна библиотека.