Откривање спомен обиљежја у Сердарима

КОТОР ВАРОШ, 15. СЕПТЕМБРА – На мјесном гробљу у Доњем Ободнику код Котор Вароша у суботу (17.09.2016. године) ће бити служен молитвени помен за 16 невино страдалих Срба из Сердара, које су прије 24 године убили, а потом масакрирали припадници хрватско-муслиманских снага.

DSCN5350
Истог дана у 12.00 часова биће откривено спомен обиљежје у присусутву чланова породица страдалих, представника Владе РС, Министарства рада и борачко инвалидске заштите, Борачке организације Републике Српске, општине Котор Варош и бројних грађана.
Средства за изградњу спомен обиљежја је обезбиједио Миодраг Сердар, коме су страдали мајка и брат у једном од најтежих злочина у протеклом рату.
Најмлађа жртва злочина у Сердарима имала је четири године, а најстарија 60 година.
У нападу муслиманско-хрватских снага на Сердаре у зору 17. септембра 1992. године убијени су Бранко (60), Босиљка (53), Јеленко (31), Радмила (21), Славко (60), Данка (54), Драго (47), Мирко (31), Славиша (22) и Споменка Сердар (19), Љубица (40), Слободанка (12) и Сњежана Тепић (4), Никола Дукић (40), те Славко (55) и Славојка Бенцуз (21).
Апелационо вијеће Суда БиХ осудило је Фикрета Планинчића на 11 година затвора за злочин у селу Сердари, док су Сеад Мензил и Мирсад Ватрач ослобођени, иако су и они били осуђени на 11, односно 10 година затвора од стране Суда БиХ.

Апелациони Суд БиХ је поништио и укинуо првостепену пресуду, јер је ријеч о српским жртвама, поручиле су породице невино страдалих жртава и позвале све грађане општине Котор Варош да у суботу достојанствено обиљеже сјећање на овај свирепи злочин.