Провођење пројекта „Декарбонизација стамбеног сектора у БиХ“


КОТОР ВАРОШ, 23. ОКТОБРА – Укупно 36 општина и градова у Босни и Херцеговини, међу којима је и Котор Варош, уврштени су у локалне заједнице у којима ће се проводити пројекат „Декарбонизација стамбеног сектора у БиХ“.

Пројекат финансира Краљевина Шведска, а спроводи Развојни програм Уједињених нација (UNDP).

Пројекат има за циљ отклањање препрека у побољшању енергетске ефикасности и смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште у стамбеном сектору, и то на нивоу сваке локалне управе засебно.

Градови/општине у БиХ ће кроз пројекат добити техничку помоћ која се састоји од:

1) Израде 36 студија енергетске ефикасности стамбеног сектора које ће дати јасну слику о потенцијалу за уштеде и обиму и степену улагања у интервенције на пољу енергетске ефикасности,

2) Израде 36 финансијских механизама и обука за запослене у органима локалне управе – развој сета техничких, процесних и правних докумената који у складу са специфичним потребама и приоритетима локалне управе, омогућавају ефикасно управљање свим активностима, као и мјерење обима њиховог утицаја на коначан резултат – енергетску ефикасност објеката и смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште и

3) Кампање подизања јавне свијести о потенцијалима и ефектима које са собом доносе ове мјере у контексту одрживог управљања енергијом и смањења ефеката климатских промјена.

На овај начин, градови и општине који су у одговорном односу према околини и енергији препознали стратешки и развојни потенцијал, добијају важне развојне алате.

Овим се они позиционирају као озбиљни и одговорни партнери у реализацији пројеката у сектору енергетске ефикасности, са јасном сликом о потребама и могућностима које ће будуће инвестиције у сектор енергетске ефикасности донијети, како сваком грађанину појединачно, тако и заједници.

Провођењем овог пројекта се постављају темељи за транзицију постојећег стамбеног сектора ка стамбеном сектору с ниским удјелом угљеника што би истовремено допринијело значајном смањењу емисије гасова са ефектом стаклене баште, очувању околине и одрживом развоју.

Дугорочно, имплементација мјера енергетске ефикасности стамбеног сектора има значајне финансијске уштеде за исти у виду смањења трошкова за енергију чиме се отвара простор за уштеде и превладавање енергетског сиромаштва. Постоје и значајне могућности запошљавања и економског раста, као и отварања нових, тзв. „зелених радних мјеста“ у локалним управама.

На овом линку https://www.dropbox.com/sh/gj86ks7lm36rgtv/AADX6Ud5GCvtI7r7iKXf2qlpa?dl=0 можете преузети више корисних докумената који савјетују како уштедити енергију у кући, стану, канцеларији…