Остварен напредак у пројекту подршке запошљавању

Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Петар Ђокић изјавио је да је остварен значајан напредак у реализацији пројекта подршке запошљавања дјеце из категорије породица погинулих бораца, ратних војних инвалида и демобилисаних бораца код одређених послодаваца или самозапошљавањем, те да видљиве помаке очекује и у овој години.
Ђокић је навео да вриједност пројекта подршке запошљавања, у оквиру којег је и пројекат подршке запошљавања дјеце из борачких категорија, износи девет милиона КМ, те да је планирано отварање 2.280 радних мјеста на простору цијеле Републике Српске.

Он је најавио да ће у наредних неколико дана бити објављен јавни позив и да сви послодавци који имају намјеру да прошире своје капацитете могу учествовати у овом пројекту.

Ђокић је истакао да је у Републици Српској смањен проценат незапослености и да је број незапослених са некадашњих 158.000 смањен на 146.000.

Сваког мјесеца се тај број смањује што значи да је присутна политика развоја“, нагласио је Ђокић током посјете општини Котор-Варош гдје је са начелником ове општине Далибором Вучановићем разговарао о проблему стамбеног збрињавања породица погинулих бораца и пројектима подршке запошљавања социјално угрожених категорија.

Саговорници су оцијенили да је програм подстицаја за запошљавање успјешно реализован у току 2013. године на подручју општине Котор-Варош, те да је преостало још да буде ријешен проблем неповратне новчане помоћи за 31 лице.

Окупићемо све кориснике тог права и у наредних 15 дана додијелићемо им средства и пренијети на њихове рачуне“, најавио је Ђокић.

Ресорни министар је подсјетио да је 25 милиона марака обезбијеђено кроз преговарачки посао са банкама, што ће бити довољно да у Републици Српској у потпуности буде ријешен проблем стамбеног збрињавања до краја ове године.

Општина Котор-Варош је скоро у потпуности завршила посебан програм потпуног стамбеног збрињавања који је усвојен 2008. године, а начелник општине Далибор Вучановић навео је да је преостало да буде изграђено још пет станова у овој години.

Очекујем да ће врло брзо бити урађен пројекат како би се могао расписати јавни позив за избор извођача радова и да се крене у реализацију стамбеног објекта“, рекао је Вучановић.

У Котор-Варошу су од ресорног министра добили обећање да ће Министарство обезбиједити 15.000 марака за реконструкцију и санацију споменика палим борцима из НОР-а у овој локалној заједници.